Tulpen niet “uit” maar “in” Amsterdam
Je kan er boeken kopen
Die je hier heel zelden vindt
Je kan er langs de grachten lopen
Je haar los in de wind
Je kan er uren slijten
De parken zijn er groen
Je kan er naar Van Gogh gaan kijken
Dat zou je eigenlijk wel eens moeten doen
Je bent er vogelvrij
Omdat er alles kan
Zo dichtbij en toch zo ver is Amsterdam
Kris De Bruyne zong het jaren geleden al: in Amsterdam kan zowat alles maar dat hij de stad ver vond liggen, had natuurlijk alles te maken met zijn lief dat er woonde. In de praktijk ben je vanuit pakweg Gent op twee uurtjes rijden van deze prachtige grachtenstad verwijderd.
Dus tja… de standaard bezoekjes had ik reeds eerder allemaal een keertje afgewerkt : Madame Tussauds en de bijenkorf op de Dam, het Rijksmuseum, het Van Gogh museum, het achterhuis van Anne Frank, sightseeing op de grachten, De Hermitage, het scheepvaartmuseum,… En toch hadden we vorig voorjaar weer zin in een tripje naar Amsterdam.
Maar na een winter van vooral binnen zitten wil ik wel eens uitbreken en de vraag is of je dan niet beter de natuur induikt dan wel een wereldstad opzoekt. Ik zocht en vond dé oplossing : het Tulpfestival!
Met dit festival beleeft Amsterdam de revival van de tulp in het straatbeeld. Het ligt in de ambitie van de stad om voor iedere Amsterdammer een tulp te planten. Het idee is in 2010 ontstaan en ze zijn er intussen reeds een flink eind mee opgeschoten.
Het leuke is dat je voor een appel en een ei een tulpenplannetje kan aanschaffen en met dat plannetje ontdek je heel fraaie delen van de stad waarvan je voorheen misschien geen weet had.
Zo geraakten wij vorig jaar verzeild in de Kalverstraat, een bekende winkelstraat die we reeds meerdere malen shoppend hadden gefrequenteerd maar nooit eerder was ons daarin de passage naar het voormalige burgerweeshuis opgevallen.
Nochtans meer dan een kijkje waard want op de binnenkoer ligt in een oase van rust midden de drukke stad een gezellig caféterras. Leuk zijn er ook de voormalige opbergkastjes waar de weeskinderen hun persoonlijke spulletjes konden in opbergen en die nu dienst doen als museumkastjes.
En verder kregen wij kennis van het bestaan van het Museum van Loon dat voor de gelegenheid ook mee deed aan dat Tulpfestival. Deze prachtige patriciërswoning ligt aan de Keizersgracht en beschikt over een fraaie tuin (met laatbloeiende tulpen) en een dito koetshuis. Echt de moeite van het bezoeken waard.
Het leuke aan het tulpfestival is dat het zo vroeg in de lente plaatsvindt. De bomen langsheen de grachten zijn dan verfrissend mooi en zelfs voor de koeien is het helemaal dolletjes.
Fijn ook om Rembrandt eens niet in het Rijksmuseum te bezoeken maar om bij wijze van afwisseling tussen zijn mannen van de nachtwacht en de rijk bloeiende tulpenbomen in te gaan staan op het Rembrandtplein.
Wij hadden een hotel geboekt op fietsafstand van het historische stadscentrum. Dat was behoorlijk tijdbesparend (en budgetvriendelijk.) maar niet altijd even ontspannend.
Fietsen in Amsterdam vraagt immers lef. Soms laveerden wij met ware doodsverachting tussen het verkeer door. Niet dat de auto’s er zo ongedisciplineerd rondrijden. Het zijn de Amsterdamse fietsers die zich als echte kamikazepiloten in de drukte storten.
Hoe dan ook … Amsterdam in de vroege lente, het is eens wat anders. Het tulpenfestival valt dit jaar van 31 maart tot 30 april 2018. Je leest er alles over op https://www.tulpfestival.com/
Dankjewel voor het mooie artikel en de mooie foto’s An! Lijkt me meer dan een bezoekje waard om toe te geven!