Tonlé Sap meer in Cambodja
HET TONLE SAP MEER
Vanuit Siem Reap kan je een daguitstap maken naar het grote Tonlé Sap meer. Een tsjoek stjoek neemt ons mee voor een uurtje vanuit Siem Reap naar de rand van het meer.
Daar ligt het paaldorp Tchong Knies hier kan je kan je een motorboot voor een dag huren samen met kapitein uiteraard.
De boottocht start langs een modderheuvel en tussen de paalwoningen en drijvende huizen stilaan het meer op.
Het is er armoedig en vuil, de mensen die hier (over)leven moeten het stellen met wat ze vangen op het meer, als de vangst tegenslaat is er geen verkoop, geen geld dus.
De bootsman vertelt dat de kinderen hier soms naar school gaan maar dan maximum voor een 3-tal jaren, ongeletterdheid is hier dus troef.
Wat meer over het meer, het Tonlé sap meer is een uniek fenomeen. Het regelt de waterhuishouding van de Mekong rivier, die 250 km verderop loopt. In het regenseizoen zwelt de oppervlakte van het meer van 3000 vierkante km tot vier keer aan tot 12000 vierkante km.
In het droge seizoen vloeit al het overtollige water weer naar de Mekong. Het tonlé Sap meer is ook een van de visrijkste wateren ter wereld.
Een van de grootste festivals van Cambodja draait om het Tonlé Sap meer. Het drie dagen durende Waterfestival, ter ere van de draaiing van de stroomrichting van het Tonlé Sap meer, wordt gevierd in oktober of november.
De precieze datum wordt bepaald door de stroming van het water. Wanneer het water keert en terug stroomt naar de Mekong rivier, vindt de stroming plaats.
Na 2 en een half uur varen over het blauwe water van het meer en het eindeloze uitkijken op netten en kleine bootjes bereik je het dorp Kampong Klieng.
Daar we Cambodja bezoeken net na het natte seizoen staan alle paalwoningen in het water, van een straat is er geen sprake maar wel van een rivier. In het droge seizoen echter hangen de huizen 10 meter in de lucht en de rivier is een heuse straat geworden.
De families leven allemaal buiten op de terrassen van hun paalwoningen. Elektriciteit is er niet, waterleiding, riolering en sanitair evenmin. Iedereen speelt en drinkt gewoon uit de rivier.
Er wonen voornamelijk Khmer, zij verblijven hier permanent en leven bijna uitsluitend van de visvangst. Het meer is ook een belangrijk commerciële bron voor Cambodja, het voorziet in meer dan de helft van de visconsumptie van het ganse land.
De kinderen spelen in het water, dit is hun terrein, hun tuin.
We wuiven naar de spelende kinderen en zij roepen terug, ze hebben reuze plezier in het water, hun groot zwembad!!
Op het einde van het dorp ligt een prachtig tempeltje, ja kan er aan wal en een kijkje nemen Een plaatselijke lama geeft graag een rondleiding en op het einde is een donatie natuurlijk welkom.
Je moet op zo een tweetal uur rekenen om het dorpje in en uit te bevaren.
De tocht vanaf begin van het meer is zeker 1,5 uur, dus je hebt minstens 5 uren nodig om deze trip te maken.
Het is al op het einde van de namiddag als we Chong Knies bereiken, het paaldorp waar we onze tocht vanmorgen begonnen.
Met dank aan de bootsman die ons veilig terugbracht.